Dünyanın en uygun bilgisayarı AbacusBasic piyasaya sürüldü.

pentaform abacusbasic bilgisayarı
pentaform abacusbasic bilgisayarı

AbacusBasic bilgisayar Pentaform şirketi tarafından 18 Haziran 2022 tarihinde piyasaya sürdü. Bütün donanımlarını bir klavye içerisine sığdıran Pentaform bu yapıtıyla uygun bütçeli bilgisayar arayan kullanıcılara hitap ediyor. Donanımının bir klavye’ye sığdırıldığı AbacusBasic’i taşınabilir minyatür bir bilgisayar olarak düşünebilmek münkün.

Teknoloji ile insanlar bilgiye daha hızlı bir şekilde erişmeye başladı. Bu erişimin daha hızlı bir şekilde erişilebilmesi içinde özellik bakımından daha yüksek kapasiteli bilgisayarlar gün yüzüne çıktı. Bu oluşumun insanlara pozitif yönde çok artılar kattığı belli yalnız maliyetlerin getirmiş olduğu fiyatlar bu teknolojiyi kullanmak isteyenleri gün geçtikçe zorluyor.

“AbacusBasic” donanım bakımından hangi özelliklere sahip.

Geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış, diğer masaüstü bilgisayarlara göre %75 daha az elektrik tükettiğini iddia eden Pentaform şirketinin AbacusBasic bilgisayarı tek kartlı bir yapya sahip ve 64-bit Dört 4 Çekirdekli İşlemci ile çalışmaktadır. İşlemci hızı 1,44 GHz turbo özelliği ile 1,84 GHz hıza kadar artırılabilmekte. Bellek LPDDR3 64-bit boyut olarak ise 2 GB ile 8 GB aralığında. Depolama için bir adet eMMC modülüne sahip ve 16GB-128GB arasında değişen seçenekleri mevcut. Aynı zamanda μSD yuvasına sahip ve 512 GB’a kadar destekliyor. Bir adet HDMI 2.0 bağlantı noktası, mikrofon destekli 3,5 mm jak girişi, bir adet USB 3.0 bağlantı noktası, iki adet USB 2.0 bağlantı noktası ve bir gigabit ethernet bağlantı girişi bulunuyor. Windows 7,10 ve 11 sürümlerini , Linux işletim sisteminin tüm dağıtımlarını da destekliyor. Ayrıca güç dağıtımını destekleyen bir USB-C bağlantı noktasına, 802.11 ac Wi-Fi, Bluetooth 4.2 özellikleri de mevcut.

AbacusBasic ile neler yapılabilir.

Küçük ölçekli işleri, yapmayı ve teknoloji ile çoğalan bilgi akışını buna olarak da bilgiye olan ulaşılabilirliği dünya üzerindeki düşük bütçeli topluluklara kazandırmayı hedefleyen Pentaform şirketinin tasarladığı AbacusBasic bilgisayar ile büyük ölçekli işlerden (Program Tasarım, Video Düzenleme vb.) ziyade küçük ölçekli (Mail, Metin editörlüğü vb.) işleri gerçekleştirebilmek mümkün gibi gözüküyor.

Fiyat bilgisi ve Ülkemize geliş tarihi.

Fiyatı yurt dışında şuan için 150$ olarak belirledi. Ülkemize ne zaman geleceği ile ilgili henüz bir bilgi yok.

You may also like

Comments are closed.