Cruise tamamen sürücüsüz robotaksiler için start verdi.

cruise robotaksileri
robotaksi cruise

Kendi kendine sürüş (Self-Driving) şirketi “Cruise”, CPUC’dan sürücüsüz yolculuklar için ücret talep etme izni aldı. Böylece şirket “Birleşik Devletlerde ticari, sürücüsüz bir seyahat hizmeti veren ilk şirket olmayı başardı. Cruise, şubat ayından bu yana San Francisco’da halk için ücretsiz şoförsüz yolculukları test etmekteydi. Şimdi ise ücretli fiyatlar ile bu hizmeti sunarak otonom teknolojisinde yerini almayı başardı.

Bu hizmet için, San Francisco’daki “belirli sokaklarda” gece 22:00 ile 06:00 saatleri içinde 30 adet araç ile hizmet verecek. Trafiğe dahil diğer araçlar gibi gece saatlerinde daha hızlı gidemeyecek. Şirkletin CEO’su Gil West bir blog yazısında, şirketin ücretli yolculuklarını şehirde “yavaş yavaş” sunmaya başlayacağınıda belirtti.

Cruise şirketi uzun süredir planlamaktaydı.

Şirket şoförsüz robotaksi hizmetini uzun zamandır planlanmaktaydı. Bir noktada, şirketin 2019’da piyasaya sürme hedefi vardı; ve 2020’de San Francisco’da sürücüsüz otomobilleri kontrol etmeye başladı. Ancak Cruise, tamamen sürücüsüz robotaksi hizmetleri geliştiren tek şirket değil. Örneğin Google yan ürünü Waymo. San Francisco’da şoförsüz sürüşleri kontrol ediyor; ve Arizona’da Waymo One otonom araç hizmetini sunmakta. Ford ve Volkswagen tarafından desteklenen Argo ai, Miami, Florida ve Austin, Texas’ta tamamen şoförsüz vasıtaları test ettiğini duyurdu.

360º sensör ile yollar daha güvenli hale geliyor.

360º sensör teknolojisi etrafındakileri tanıyarak daha güvenli bir yol tutuşu sağlıyor. Kullanıcıları zor durumda bırakmamak adına yapılmış müthiş bir teknoloji. Her geçen gün daha sağlamlaştırılan bu teknoloji ile sürücüsüz araçları kullanmak artık daha güvenli.

Cruise yolların durumunu algılıyor ve ona göre hareket ediyor.

Yolun şehir içinde veya şehir dışında olduğunu navigasyon ile sağlıyor ve ona göre hareket ediyor buda robot taksilere olan ilgiyi arttırıyor. Hava şartlarının da etkisini algılama özelliğine de sahip olan robotaksiler her alanda kişiye keyifli bir sürüş imkanı da tanıyor.

Daha konforlu bisiklet sürüşleri gerçekleşecek.

Cruise sürücüsüz robotaksiler sayesinde şehir içi ve şehir dışı bisiklet kullananların güvenliği yükselecek. Böylelikle bisiklet kullanıcıları daha güvenli bir sürüş yaşayabilecekler.

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.