Blockchain nedir, hayatımıza faydaları nelerdir ?

blockchain nedir
blockchain teknoloji nedir

Blockchain nedir ? sorusunu bu aralar her yerde duyuyoruz. Bunun temel sebeplerinden biri de kripto para birimleridir. Yalnız şu unutulmamalıdır ki kripto para ve blockchain teknolojisi ayrı konulardır. Kripto para birimleri blockchain altyapısından var olan ürünlerdir.

Blockchain nedir ? sorusunun bir diğer cevaplarından biri ise kripto algoritmalarıyla oluşturulmuş, merkezi olmayan , merkezinin olmamasının sebebi ise bilindiği üzere bitcoin para biriminin oluşturulduğu bitcoin blockchain yapısı.

Bitcoin blockchain kurucusu Satoshi Nakamoto bu algoritmayı faaliyete soktuktan sonra kayboldu yada kendini gizledi. Ne dersek diyelim dünya çapında bu kadar ses getiren ve bu kadar güvenilir bir yapıyı insanlara kazandırdığı için kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Blochchain teknolojisi hangi alanlarda kullanılıyor ?

  • Ödeme işleme ve para transferleri
  • Tedarik zincirlerinin izlenmesi
  • Dijital kimliklerin ve veri paylaşımlarının korunması
  • Telif hakkı ve telif haklarının korunması
  • Nesnelerin interneti ağ yönetimi
  • Sağlık, alanlarında kullanılmakta ve her geçen gün bu faaliyetlerin çoğalması adına çalışmalar devam etmektedir.

Blockcain’in güvenilir yapısı nasıl meydana gelmekte ?

Blockchian’in güvenilir yapısı birkaç aşamada meydana gelmekte bunlar sırasıyla;

  • Blok zincir mimarisi
  • Hash
  • P2P

Blok zincir mimarisi şu şekilde işlem görmektedir. İlk oluşan blok zincir kapasitesi dolduğunda, ikincisini oluşturmak adına bir yapı daha meydana getiriyor ve bu şekilde 3. – 4. – 5. yapılar meyada geliyor. Bunu gerçekleştirmeden önce ilk oluşmuş olan bloğa bir değer atıyor bu değere ise “hash” değeri diyoruz. Burada bir diğer olay ise blokların birbirlerine bağlı olması. Bu bağlılık sayesinde blok zincirinin güvenlik mekanizması yüksek seviyelere çıkıyor.

Dağıtılmış P2P Ağı: Blok, zincirini yönetmek için merkezi bir yöntem kullanmak yerine, kullanıcıları ağa ortak yapar. Ortaklar ağda bir blok oluşturduğunda bu blok aynı zamanda diğer ortaklara da gönderilir. Bu şekilde blok zincirinin güvenliği de artmış olur.

Geliştiriciler blockchain altyapısını bu şekilde algoritmalarını daha güvenli ve kullanışlı hale getirmişlerdir. Gelecek yıllarda daha da güvenli hale gelmesi de muhtemel. Çünkü: blockchain yapısına olan ilgi, oluşumundan bugüne kadar yoğun bir şekilde artmakta ve bundan sonra da artmaya devam edecek gibi gözüküyor.

You may also like

Comments are closed.